45 lat temu - 4 września 1976 roku, 37 minut i 50 sekund po północy czasu polskiego - na powierzchni marsjańskiej osiadł lądownik Viking 2. Było to drugie udane lądowanie amerykańskiego próbnika na powierzchni Marsa (po lądowniku Viking 1), a głównym celem było potwierdzenie (lub zaprzeczenie) obecności organizmów żywych w gruncie marsjańskim. Lądownik działał na powierzchni Marsa aż do 12 kwietnia 1980 roku.
Cała sekwencja lądowania rozpoczęła się 3 września o 22:19 czasu polskiego, kiedy to kapsuła z lądownikiem oddzieliła się od orbitera. Po wejściu w atmosferę z prędkością około 4 km/s, kapsuła została wyhamowana przez osłonę termiczną. Na wysokości około 6 kilometrów i przy prędkości 900 km/h rozkładany był główny spadochron oraz oddzielana osłona termiczna. Na wysokości około 1,5 km aktywowane były trzy silniki rakietowe i lądownik oddzielał się od spadochronu oraz osłony tylnej. Ostateczne wyhamowywanie prędkości oraz lądowanie prowadzone było przez wspomniane silniki rakietowe na podstawie odczytów z pokładowego radaru zbliżania.
Miejsce lądowania o współrzędnych 47,968° N i 225,71° W znajdowało się około 6460 kilometrów od lądownika Viking 1.
Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:
a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;
będą natychmiast USUWANE.