Uzyskane do tej pory dane wskakują, że 1 września łazik Prseverance dokonał pierwszego pomyślnego poboru rdzenia skalnego. Pierwsze zdjęcia, które dotarły na Ziemię wskazują, że nietknięty rdzeń skalny tkwi w otworze wiertła. Jednak późniejsze zdjęcia - wykonane po dodatkowym procesie oczyszczania próbki - ukazują pusty otwór. Inżynierowie zaznaczają jednak, iż prawdopodobnie w wyniku wibracji rdzeń skalny zsunął się głębiej do wnętrza pojemnika na próbkę.
Zdjęcie u góry przedstawia wywiercony otwór w skale "Rochette" - niżej widać jeszcze zeszlifowane miejsce badań porównawczych skały. Na zdjęciu poniżej widać rdzeń skalny tkwiący w wiertle. Inżynierowie wskazują, że zdjęcie to zostało wykonane przed dodatkowym procesem oczyszczania, które polega na kilkusekundowym wstrząsaniu głowicy - ma to na celu usunięcie ziaren piasku i pyłu z rantu pojemnika na próbkę.
Na kolejnym zdjęciu - wykonanym już po dodatkowym oczyszczeniu - widać już pusty otwór wiertła. Inżynierowie twierdzą jednak, że w wyniku wibracji rdzeń skalny zsunął się głębiej do wnętrza pojemnika. Zdjęcie zostało wykonane już przy niesprzyjających warunkach oświetleniowych - dodatkowa seria zdjęć zostanie wykonana w dniu dzisiejszym i dlatego na ostateczne potwierdzenie musimy poczekać co najmniej do soboty 4 września.
Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech, NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:
a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;
będą natychmiast USUWANE.