Po 16 miesiącach montażu i testów, 2 października 2021 sonda DART została zapakowana do kontenera transportowego i opuściła pomieszczenia Johns Hopkins Appilied Physics Laboratory (APL) w Laurel (stan Maryland). Po kilkudniowej podróży sonda dotrze do Vandenberg Space Force Base w Kalifornii, skąd 24 listopada o godzinie 7:58 czasu polskiego wystartuje w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9. W przypadku nieprzewidzianych problemów (z sondą, rakietą nośną lub pogodą) okno startowe pozostaje otwarte aż do 15 lutego 2022 roku.
Głównym zadaniem 10-miesięcznej misji sondy będzie uderzenie w niewielką (160 metrów średnicy) planetoidę Dimorphos (która krąży wokół znacznie większej - 780 metrów średnicy - planetoidy 65803 Didymos), co spowoduje niewielką zamianę jej prędkości orbitalnej. Szacuje się, że uderzenie 500-kilogramowej sondy poruszającej się z prędkością 6 km/s w Dimorphosa, spowoduje zmianę jego prędkości o około 0,5 mm/s (co skróci okres obiegu wokół Didymosa o około 10 minut).
Jedynym świadkiem zderzenia będzie niewielki CubeSat "LICIACube", który zostanie odłączony od DART dziesięć dni przed kolizją (która ma mieć miejsce 2 października 2022). Jego zadaniem jest sfotografowanie zderzenia sondy z planetoidą oraz powstającego później pióropusza gazów i pyłu.
Zdjęcie: NASA/JHUAPL
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń