sobota, 15 stycznia 2022

Rozpoczęto unoszenie segmentów lustra JWST z pozycji startowych



Po zakończeniu wszystkich kluczowych operacji rozkładania elementów James Webb Space Telescope, przyszedł czas na nieco mniej efektowne czynności obsługowe. 12 stycznia rozpoczęto dziesięciodniowy proces unoszenia poszczególnych segmentów zwierciadła głównego z ich pozycji startowych - każde lustro zostanie uniesione o około 12,5 milimetra. Po zakończeniu tego procesu nastąpi około 3-miesięczny okres precyzyjnego wyrównywania i dostrajania poszczególnych segmentów, tak aby tworzyły jedno lustro.

Na czas startu każdy segment lustra głównego (oraz lustro wtórne) został osadzony w specjalnie wyprofilowanym gnieździe, które dodatkowo zabezpieczało je od wibracji i wstrząsów. Aby umożliwić późniejsze swobodne manewrowanie, każdy segment musi zostać uniesiony z swojego gniazda o około 12,5 milimetra. Za ten proces odpowiedzialne są specjalne mechanizmy znajdujące się "na plecach" każdego lustra.

Każdy sześciokątny segment zwierciadła głównego został wyposażony w odpowiednią płytę wsporczą (heksapod) z sześcioma aktywatorami (niewielkie silniczki elektryczne), których głównym zadaniem jest uniesienie całego segmentu oraz precyzyjne nakierowanie wiązki światła na lustro wtórne. Dodatkowo każdy segment został wyposażony w znajdujący się na środku siódmy aktywator, który za pomocą sześciu rozpórek zapewni odpowiednie wyprofilowanie krzywizny lustra.

Mechanizm wyrównania i wyprofilowania segmentu lustra obejmuje siedem aktywatorów, sześć rozpórek, odpowiednią płytę wsporczą aktywatorów (heksapod) oraz niezbędne urządzenia elektroniczne (sterująco-kontrolne). Zdjęcie: ASU/NASA (CC BY 2.0)

Aktualny stan podniesienia poszczególnych segmentów zwierciadła głównego oraz lustra wtórnego - jak widać segmenty zostały podniesione o około 2,5 milimetra z pozycji startowej. Segmenty A3 i A6 zostaną podniesione na samym końcu. Zdjęcie: NASA

Poniżej film przedstawiający proces wyrównania i dostrajania poszczególnych segmentów zwierciadła głównego.


Zdjęcie: Adriana Manrique Gutierrez, NASA Animator (CC BY 2.0)

1 komentarz:

W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:

a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;

będą natychmiast USUWANE.