Chociaż na start amerykańskiej sondy Europa Clipper trzeba poczekać jeszcze ponad dwa lata, inżynierowie i naukowcy pracujący przy tej misji nie mają chwili wytchnienia. W ostatnim czasie inżynierowie w Langley Research Center zakończyli testy ponad 3-metrowej anteny wysokiego zysku (HGA), a naukowcy z Johns Hopkins APL przekazali do JPL dwa instrumenty naukowe przeznaczone do zamontowania na pokładzie tej sondy.
W czerwcu i lipcu br. inżynierowie z Langley Research Center w Hampton przeprowadzili - w specjalnej komorze ETR (Experimental Test Range) - szczegółowe pomiary funkcjonowania anteny wysokiego zysku (High-Gain antenna - HGA). Skupiono się w szczególności na pomiarze mocy wypromieniowywanej przez antenę, kształcie emitowanej wiązki elektromagnetycznej oraz sprawdzeniu mechanizmów odpowiedzialnych za precyzyjne nakierowywanie anteny. Antena HGA będzie operować w trzech zakresach promieniowania radiowego: dwóch częstotliwościach pasma X (7,2 i 8,4 GHz) oraz w paśmie Ka (32 GHz).
Poniżej film z ostatnich przygotowań anteny HGA Europa Clipper oraz z przewożenia jej do komory ETR.
Po latach projektowania, montażu i testów inżynierowie z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w Laurel (stan Maryland) dostarczyli do Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia) kolejne dwa przyrządy naukowe, które zostaną zainstalowane na pokładzie sondy Europa Clipper: PIMS, EIS WAC oraz przyrząd inżynieryjny RadMon.
PIMS (Plasma Instrument for Magnetic Sounding) zestaw czujników którego zadaniem będzie pomiar kluczowych parametrów plazmy (gęstość, temperaturę i prędkość) w sąsiedztwie księżyca Jowisza - Europy. Pomiary te pomogą zrozumieć naukowcom wpływ szybko poruszającej się plazmy (100 km/s) otaczającej Jowisza na pole magnetyczne Europy.
Przyrząd PIMS w trakcie inspekcji. Zdjęcie: Johns Hopkins APL/Craig Weiman |
EIS WAC (Europa Imaging System Wide-Angle Camera) kamera szerokokątna wyposażona w 8 megapikselową matrycę CCD, zdolną do wykonywania zdjęć stereoskopowych w zakresie widma widzialnego (390 - 700 nm). Kamera ta umożliwi sfotografowanie do 90 procent powierzchni Europy z dokładnością lepszą niż 100 metrów na piksel.
Kamera szerokokątna EIS WAC. Zdjęcie: Johns Hopkins APL/Craig Weiman |
Przyrząd inżynieryjny RadMon będzie monitorował strumienie elektronów uderzających w sondę w trakcie przelotów obok Europy.
Europa Clipper jest amerykańską sondą komiczną, której głównym celem badawczym jest czwarty pod względem wielkości księżyc Jowisza - Europa. Sonda wyposażona w dziewięć instrumentów badawczych zostanie wystrzelona z Ziemi w dniach od 10 do 30 października 2024 roku i dotrze do Jowisza w kwietniu 2030 (między innymi dzięki asystom grawitacyjnym z Marsem i Ziemią). W trakcie 3,5-letnej misji po wejściu na orbitę Jowisza, sonda wykona co najmniej 44 bliskie przeloty (od 25 do 2700 km) obok Europy.
Zdjęcie u samej góry: antena HGA w komorze ETR: NASA/David C. Bowman
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:
a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;
będą natychmiast USUWANE.