31 lipca br. NASA ostatecznie zakończyła misję zasłużonego (i wysłużonego) obserwatorium kosmiczne NEOWISE i 8 sierpnia ostatecznie wyłączyła jego nadajnik radiowy. Orbita obserwatorium - z powodu zwiększonej aktywności słonecznej i rozszerzenia się górnych warstw atmosfery ziemskiej - stała się zbyt niska i niestabilna, aby NEOWISE mogło nadal gromadzić użyteczne dane naukowe. Obecnie NASA przewiduje ze spłonie w atmosferze do końca 2024 roku.
NEOWISE było obserwatorium z "recyklingu". Pierwotną misją WISE, który został umieszczony na orbicie w grudniu 2009, było przeprowadzenie obserwacji całego nieba w świetle podczerwonym. Po wyczerpaniu zapasu zestalonego wodoru chłodzącego jego detektory, w lutym 2011 teleskop został wprowadzony w stan hibernacji. W grudniu 2013 NASA znalazła nowe zastosowanie dla WISE - poszukiwanie nowych planetoid i komet oraz śledzenie ich orbit - która trwała do końca lipca.
Efektem pracy NEOWISE jest katalog 2,7 miliona zdjęć, w których zawarte są obserwacje w podczerwieni około 168 000 planetoid (w tym 44 000 odkrytych przez NEOWISE), ponad 3000 planetoid bliskich Ziemi NEO (w tym 399 odkrytych) oraz ponad 300 komet (w tym 34 odkrytych). Następcą NEOWISE będzie obserwatorium NEO Surveyor, które obecnie jest przygotowywane do startu we wrześniu 2027 roku.
Zdjęcie u góry: ostatnie zdjęcie wykonane przez obserwatorium NEOWISE. Przedstawia fragment gwiazdozbioru Pieca. Oprócz gwiazd i bardzo odległych galaktyk na zdjęciu widać również rozmyty owal galaktyki NGC 1339 (na dole po prawej), oddalonej o 64 miliony lat świetlnych od Ziemi. Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech/IPAC/UCLA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:
a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;
będą natychmiast USUWANE.