W środę 12 marca 2025 - o godzinie 13:51 czasu polskiego europejska sonda kosmiczna Hera przeleciała w odległości około 5700 kilometrów od powierzchni Marsa, realizując tym samym manewr wsparcia grawitacyjnego na jej drodze do planetoidy podwójnej Didymos. Pół godziny wcześniej - o 13:07 - sonda zbliżyła się na odległość około 300 kilometrów do jednego z księżyców Marsa - Deimosa.
Głównym celem badawczym sondy Hera jest planetoida podwójna 65803 Didymos, do której dotrze 28 grudnia 2026. W trakcie co najmniej półrocznej misji, sonda określi dokładny kształt i masę obydwu planetoid oraz zbada właściwości termiczne i spektralne ich powierzchni. Co więcej, w pobliżu planetoid sonda uwolni dwa niewielkie Cubesaty: Juventas (który przeprowadzi sondowanie radarowe struktur podpowierzchniowych planetoid) oraz Milani (zbada właściwości spektralne ich powierzchni).
Sonda została wyposażona w cztery przyrządy naukowe: dwie czarno-białe kamery AFC, podczerwoną kamerę termiczną TIRI, spektrometr obrazujący (w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni) HyperScout H oraz dalmierz laserowy. Dodatkowo Cubesat Juventas został wyposażony w radar JuRa, a Milani w kamerę hiperspektralną ASPECT oraz analizator składu cząstek pyłu VISTA.
Didymos, a raczej jego księżycowa planetoida Dimorphos była już celem amerykańskiej misji w 2022 roku. Wówczas to sonda DART uderzyła w powierzchnię Dimorphosa, skracając jego okres obiegu wokół Didymosa o 33 minuty i wyrzucając w przestrzeń kosmiczną chmurę gruzu, piasku i pyłu. Pomimo sukcesu misji pozostało wiele pytań, które są kluczowe w zrozumieniu metody impaktowej jako skutecznej metody obrony planetarnej.
Zdjęcie u góry zostało wykonane w bliskiej podczerwieni przez spektrometr obrazujący HyperScout H. W tym czasie sonda Hera znajdowała się około 1000 kilometrów od Deiomosa i około 23 500 km od powierzchni Marsa. Na górze zdjęcia widać jasny region Terra Sabaea, poniżej na prawo od Deimosa widać 460 kilometrowej średnicy krater Schiaparelli oraz Basin Hellas (obły kształt poniżej), który jest jednym z największych znanych kraterów uderzeniowych w Układzie Słonecznym (średnica około 2300 km i 7 km głębokości).
![]() |
Zdjęcie wykonane przez kamerę AFC. Powierzchnia Marsa została sztucznie pokolorowana. |
![]() |
Zdjęcie wykonane przez kamerę termiczną TIRI. Powierzchnia Deimosa jest znacznie gorętsza niż powierzchnia Marsa. |
Zdjęcia: ESA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
W komentarzach zabrania się zamieszczania treści sprzecznych z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, normami obyczajowymi, moralnymi i społecznymi. Wpisy które:
a) będą zawierać wulgaryzmy,
b) są bezpośrednimi atakami na innych użytkowników,
c) służą agitacji politycznej, religijnej lub innej,
d) nie mają nic wspólnego z tematyką serwisu;
f) zawierają SPAM;
będą natychmiast USUWANE.